OdSlupka.pl - Forum piki nonej

Forum Piłki Nożnej - Odslupka.pl

Autor Wątek: Stadiony na Euro 2012 - Polska  (Przeczytany 19807 razy)

admin

• Gość
Stadiony na Euro 2012 - Polska
« dnia: 13-02, 23:12:02 »
Cześć, wątek o aktualnościach, przygotowaniach, pracach, budowie, wyglądzie, itp. odnośnie stadionów na Euro 2012 w Polsce.  :)

Na początek, krótkie intro:

Stadion Narodowy w Warszawie
Pojemność - 55 tys. osób
3 mecze grupowe (w tym mecz otwarcia), ćwierćfinał i półfinał.

Stadion Miejski w Poznaniu
Klub: Lech Poznań
Pojemność - 43 tys. osób
3 mecze grupowe Euro 2012.

Baltic Arena w Gdańsku
Pojemność - 41 tys. osób
3 mecze grupowe i ćwierćfinał

Stadion Olimpijski we Wrocławiu
Pojemność - 44 tys. osób
3 mecze grupowe

Co myślicie o naszych stadionach? Który (jak na razie) projekt zrobił na Was największe wrażenie i najbardziej się podoba?

Offline Yascarr

• VIP
  • Manager
  • *
  • Forza Italia
Odp: Stadiony na Euro 2012 - Polska
« Odpowiedź #1 dnia: 13-02, 23:36:33 »
Jak dla mnie Wrocław i Gdańsk ze wskazaniem na ten pierwszy. Bijemy Ukrainę jeśli chodzi o stadiony ;]

Offline hifi

• VIP
  • Manager
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 14-02, 14:33:36 »
Szkoda, że nie zbudowali chociaż jednego stadionu z ilością miejsc przekraczającą 70 tyś.
Rzeczywiście bardzo pięknie to wszystko z zewnątrz wygląda, ale jak na dzisiejsze standardy to 55 tyś wcale nie jest wygórowaną liczbą.
Tak to moglibyśmy się także zgłosić np. do zorganizowania finału Ligi Mistrzów, spoglądając jednak na poprzednie stadiony organizujące tę imprezę będzie ciężko.

Liga Mistrzów UEFA (2009/2010) - Santiago Bernabéu - 80 tyś.
Liga Mistrzów UEFA (2008/2009) - Stadio Olimpico - 80 tyś.
Liga Mistrzów UEFA (2007/2008) - Stadion Łużniki - 80 tyś.
Liga Mistrzów UEFA (2006/2007) - Stadion Olimpijski w Atenach - 75 tyś
Liga Mistrzów UEFA (2005/2006) - Stade de France  - 80 tyś

admin

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 14-02, 14:46:10 »
Wydaję mi się, że taka ilość miejsc spowodowana jest ogólną frekwencją na naszych stadionach. Wątpię żeby po Euro 2012 gdy będziemy grać jakieś mecze kwalifikacyjne do MŚ, ME  na stadiony przychodziło po te 40 tysięcy ludzi. Bo żadnych innych ważnych meczy tam nie będzie już później.
A im więcej miejsc tym większy koszt utrzymania.

Zawsze sprawą otwartą pozostanie finał Ligi Europy, co jest bardziej prawdopodobne niż Liga Mistrzów. ;)

admin

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 15-02, 20:31:41 »
Stadion w Gdańsku coraz bardziej zaczyna przypominać bursztyn. Widać, że pracę trwają :)

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,9108480,PGE_Arena_juz_wyglada_jak_bursztyn,,ga.html

Offline diego

• Trampkarz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 19-02, 19:16:13 »
Widać, że to dopiero prototypy. Miejmy nadzieję, ze tak będą wyglądać. Ale i tak wygląd nie jest najważniejszy:)

Offline Vader

• Manager
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 30-05, 10:07:05 »
Ostatnimi czasy w różnych programach TV w naszym kraju panuje obrzucanie się nawzajem winą za opóźnienia na stadionach na Euro 2012. To co wyciekło do prasy i mediów odnośnie fuszerek na stadionach gospodarzach Euro powoduje, że włos się jeży na głowie. Po raz kolejny niestety trzeba to jasno sobie powiedzieć - nie dorośliśmy moi drodzy organizacyjnie do tego by być gospodarzami tak wielkiej i ważnej dla futbolu imprezy. Ktoś zaraz mi odpowie, że niedoróbki i opóźnienia w futbolu są praktycznie zawsze. Nawet Niemcom kiedyś dach przeciekał na Allianz Arenie, a niebezpieczeństwo kar za opóźnienia rodzi pośpiech i ryzyko błędów w samym wykonawstwie. Ale na Boga to nie powód by przez niemal 2 lata grzebać się w papierach zanim ruszy budowa. W Anglii czy też w Niemczech proces papierkowej roboty i pozwolenia na budowę trwa maksymalnie 3 miesiące. Choćby stąd widać czemu potem u Nas jest takie kartoflisko, a nie San Francisco.
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje o dziesięciomiesięcznym opóźnieniu Stadionu Narodowego z powodu błędów w projektach instalacji elektrycznej i sanitarnej, oraz tych nieszczęsnych źle wykonanych schodów prowadzących na trybuny, które mogą nie wytrzymać ciężaru kibiców i już choćby na tym przykładzie widać, że jesteśmy i słusznie uważani za PARIASÓW organizacyjnego futbolu. Moim zdaniem jest to tylko kurcze żałosne - "przejadane są nasze pieniądze" na stadiony które kosztują już o wiele więcej niż niemieckie, a ich choćby funkcjonalność to kompletna popelina.

Offline Vader

• Manager
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 09-06, 09:30:15 »
Na rok przed Euro 2012 nadal w naszym kraju panuje wielki pesymizm. Troszkę mnie to niepokoi, że tak łatwo spora część społeczeństwa ulega niemal histerii, iż rzekomo zbłaźnimy się przed Europą za rok kiedy przyjdzie czas rozpoczęcia turnieju. Chodzi mi tutaj o stadiony, infrastrukturę, komunikację, bazę hotelową i gastronomiczną itp.

Pewnie kilku z Was się narażę, ale zamiast z domowych pieleszy klikając w domu niezbyt miłe komentarze (podobnie jak robi to spora część felietonistów i dziennikarzy siedzący w biurach od 7 do 15) o przygotowaniach do Euro powinna spora część internautów (na szczęście nie wszyscy) znaleźć nieco wolnego czasu i przejechać się po miastach organizatorach. Ja tak zrobiłem. Niedawno byłem w Poznaniu i Wrocławiu, a za kilkanaście dni wybieram się na ślub znajomych do Gdańska to zobaczę przy okazji jak wygląda tam sytuacja przed ME.

Co do Poznania i Wrocławia to sytuacja tych miast pod niemal każdym względem jest naprawdę niezła. W Poznaniu fakt przede wszystkim nieco kuleje sprawa z nowym dworcem kolejowym, a we Wrocławiu jeszcze niema w zasadzie zbyt dobrego połączenia z samym stadionem, ale w gruncie rzeczy niema się do czego przyczepić. Oba miasta naprawdę stają na głowie, żeby to wszystko grało na tip top.

Żeby nie było, że słodzę do własnego garnuszka to specjalnie przeglądałem przez kilkanaście ostatnich dni europejską prasę (głównie anglojęzyczne internetowe tłumaczenia) by "wyłowić" opinię o przygotowaniach naszego głównie kraju do Euro2012. Prasa choćby w Niemczech (Kicker), Francji (France Football) czy też w Anglii (The Guardian, The Mirror) wcale nie widzi w tak tragicznym świetle naszych przygotowań do Euro, a nawet jak zauważa choćby The Guardian w Polsce przygotowania idą lepiej niż w Austrii i Szwajcarii. Miła niespodzianka prawda? Media w tych krajach piszą WYRAŹNIE, że kibice za swoimi reprezentacjami głównie podążać będą drogą lotniczą i ewentualnie koleją, więc tak naprawdę aż tak niema sensu bić w dzwony na alarm odnośnie chociażby autostrad. Już podczas Euro w Belgii i Holandii kilka lat temu kibice podążający za swoimi pupilami poruszali się po obu krajach właśnie pociągami i samolotami.
Wiadomo, że pod stadion i tak nie mogliby podjechać autem - wszak w zachodniej Europie na mecze kibice głównie podjeżdżają komunikacją miejską.

Troszkę miejcie w sobie wiary moi drodzy - wcale nie wygląda to tak tragicznie jak to się nam pokazuje.

admin

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 09-06, 17:05:37 »
No tak, zbudować je na Euro pewnie się uda, tylko czy aby one czasem nie powinny już od kilku tygodni stać i czekać na pierwsze zawody?

Offline Euro 2012

• Trampkarz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 14-06, 22:08:33 »
Baltic Arena prezentuje się najlepiej moim zdaniem. Pomysł na formę bursztynu jest genialny ;)

Offline Vader

• Manager
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 15-06, 10:40:58 »
Baltic Arena prezentuje się najlepiej moim zdaniem. Pomysł na formę bursztynu jest genialny ;)
To prawda. Nie tak dawno czytałem opinię jednego ze znanych angielskich felietonistów który nie tak dawno miał okazję przebywać w Gdańsku i widzieć na własne oczy PGE Arena. Był tym stadionem zachwycony i nawet stwierdził,że ten stadion jest już teraz o 2 klasę lepszy od Allianz Arena w Monachium.

Offline Seba13

• Junior
  • *
  • iG i SF na wieki
« Odpowiedź #11 dnia: 29-06, 14:53:15 »
Stadiony na Euro bedą to jest pewne. Bardziej ciekawe jest to jak bedą one wyglądały po Euro. Wydaje mi się, że sytuacja może być podobna jak w Portugalii albo Austrii czyli puste trybuny, długi i może nawet burzenie lub zmniejszanie pojemności stadionów. Ekstraklasa nie jest na tyle atrakcyjna by kibice zapełniali stadiony, a i bezpieczeństwo nie jest na wysokim poziomie. W Klagenfurcie na stadion o pojemności bodajze 40 tys przychodzi lekko ponad 1 tys na mecz. U nas moze być trochę lepiej, ale pewnie i tak będą problemy. Z resztą od samego początku wiadomo, że stadiony, które teraz są budowane nigdy się nie spłacą.

Offline hifi

• VIP
  • Manager
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 29-06, 15:12:52 »
Jeśli nie zniosą zakazów stadionowych to frekwencja na pewno będzie bardzo mała.
Jedynie na mecze polski nie powinniśmy się obawiać słabej frekwencji bo na takie spotkania kibice lubią chodzić. Sam raz byłem w Chorzowie na meczu Polska - Irlandia. I szczerze po zakończeniu spotkania zastanawiałem się jaki jest wynik. Tam idzie się kibicować, a wynik jest mało ważny.

Offline MOrDERca

• Trampkarz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 30-06, 20:17:24 »
Gadka, szmatka... Wybudują stadiony rzutem na taśmę, a w czasie EURO będą po każdym meczu zmieniać murawę, tak jak w Poznaniu na stadionie Lech ;-) Na fotach najlepiej prezentuje się Warszawa, ale z tego co słyszałem i tak się spóźnią....

Offline Vader

• Manager
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 13-07, 09:31:14 »
Kilka dni temu wpadł mi w ręce artykuł "Angory" w którym Edmund Obiała znany polski inżynier-architekt który zyskał na świecie reputację specjalisty od trudnych budów m.in. projektował stadion Wembley,  jak również stadiony w Australii, Emiratach Arabskich, a obecnie prowadzi przetarg na modernizację  gmachu opery w Sydney który w sumie prowadził zespoły projektowo-realizacyjne siedmiu stadionów w  różnych częściach świata, dość ostro wypowiedział się o budowanym jeszcze Stadionie Narodowym w stolicy. Słowa tego znakomitego architekta, iż chwycił się za głowę kiedy usłyszał ile kosztuje budowa Stadionu Narodowego w Warszawie pokazują dobitnie, że budujemy obiekt za który kosmicznie przepłaciliśmy!!!!

Oto słowa które już na początku powinny dać do myślenia spółce Euro 2012 które padły z ust pana Obiały : "Muszę niestety stwierdzić, że zarówno w liczbach bezwzględnych jak i po przeliczeniu na dolary, budujemy rekordzistę - najdroższy stadion świata. A jeżeli brać pod uwagę dodatkowo koszt pracy robotników (w Polsce jest przecież znacznie niższy niż w krajach wysoko rozwiniętych), to Stadion Narodowy będzie rekordzistą jeszcze bardzo długo. Polski Stadion Narodowy kosztuje 3 razy więcej niż choćby Allianz Arena w Monachium".

Ja jestem zszokowany. W Polsce często przytacza się w celu usprawiedliwienia tak wysokich kosztów, przykład Wembley czy Emirates Stadium. Dane bierze się wówczas z Wikipedii, ale wiele osób zapomina, że na koszt tych stadionów wpływa także koszt wykupu gruntów (np. w przypadku Wembley to 126 mln funtów) oraz inwestycji towarzyszących. No, ale dla poprawienia statystyki w wydaniu PL 2012 wszystkie chwyty są dozwolone.

Co do samego stadionu to wg.w/w architekta bryła budynku jest źle przystosowana do urbanistyki terenu - jest ona źle  wkomponowana w "krajobraz" tej części Warszawy. Stadion można było wkomponować w teren znacznie lepiej. A rozwiązanie  elewacji i dachu w naszym polskim klimacie wydają mi się pomysłem kompletnie nietrafionym. W sposób sztuczny została podwyższona część bryły budynku. Dlaczego? Jest ona bardziej monumentalna niż być powinna  dla stadionu o tej pojemności. W Kapsztadzie w RPA gdzie istnieje stadion bliźniak, takie rozwiązanie miało sens, zważywszy  lokalizację, ale w Warszawie? Stadion szpeci całą okolicę i zakłóca krajobraz Warszawy. I to połączenie dachu z zewnętrzną  fasadą jest po prostu nie do zaakceptowania.

Mam podobne zdanie jak pan Obiała, iż w polskich warunkach stadion nie będzie rentowny. W ciągu następnych 50 lat jego koszt, a więc koszt  zarządzania, organizacji imprez, marketingu, napraw bieżących i remontów kapitalnych wyniesie ok. 3,2 mld zł, co daje  przeciętne roczne wydatki około 64 mln zł. Tyle niestety trzeba mieć dochodu, żeby do stadionu nie dopłacać. Oczywiście, w  pierwszych kilku latach wydatki roczne będą znacznie niższe niż te 64 mln zł, ale po ok. 20 latach trzeba przeprowadzić  remont kapitalny, a to będzie bardzo kosztowne. Wtedy należy wykorzystać fundusz remontowy utworzony przez coroczne  "odkładanie" po kilkadziesiąt milionów złotych.

Ale co Ja czy też pan Obiała możemy tak naprawdę wiedzieć jak spółka Euro 2012 to Alfa i Omega.

.......