Ile zarabia piłkarka? Aktualne zarobki piłkarek na różnych poziomach rozgrywek

Mikołaj Bilik.

19.06.2024

Ile zarabia piłkarka? Aktualne zarobki piłkarek na różnych poziomach rozgrywek

Ile zarabia piłkarka? To pytanie, które zadaje sobie wiele młodych dziewcząt marząc o karierze w tej dyscyplinie sportu. Zarobki piłkarek na różnych poziomach rozgrywek mogą znacznie się różnić, od pensji na poziomie amatorskim po wielomilionowe kontrakty gwiazd światowego formatu. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym stawkom i trendom w wynagrodzeniach piłkarek, od lig krajowych po największe rozgrywki międzynarodowe.

Kluczowe wnioski:
 • Różnice w zarobkach między czołowymi piłkarkami a zawodniczkami niższych lig są ogromne. Najlepsze zarabiają miliony rocznie.
 • Pensje piłkarek rosną z roku na rok, wraz z rosnącą popularnością kobiecej piłki nożnej.
 • Gwiazdy reprezentacji narodowych mogą liczyć na dodatkowe dochody z kontraktów reklamowych i sponsorskich.
 • W niższych ligach i na poziomie amatorskim piłkarki otrzymują pensje porównywalne do zawodów poza sportem.
 • Rosnąca komercjalizacja i popularność kobiecego futbolu sprawiają, że sytuacja finansowa piłkarek będzie się systematycznie poprawiać.

Jakie są średnie zarobki piłkarek na szczeblu ligowym?

Ile zarabia piłkarka profesjonalnie grająca w lidze krajowej? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od konkretnej ligi i poziomu rozgrywek. W najbardziej prestiżowych ligach europejskich, takich jak niemiecka Bundesliga czy angielska Women's Super League, średnie zarobki piłkarek oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy euro rocznie. Na przykład w niemieckiej ekstraklasie średnia pensja wynosi około 27 tys. euro rocznie.

W ligach mniej popularnych krajów średnie zarobki mogą być znacznie niższe, czasem zaledwie kilka tysięcy euro dla większości zawodniczek. Pensje zdecydowanie lepsze otrzymują tylko czołowe gwiazdy danej ligi, które jako rozpoznawalne nazwiska mogą liczyć na wyższe kontrakty. Podobnie jak w przypadku piłkarzy, ile zarabia piłkarka zależy od jej umiejętności, osiągnięć i renomy klubu, w którym występuje.

Co ciekawe, w niektórych państwach, np. w USA, bardziej opłacalne finansowo dla zawodniczek jest granie w ligach semi-profesjonalnych niż w pełni zawodowych. W amerykańskiej lidze NWSL średnie zarobki są stosunkowo niskie, podczas gdy w lidze uniwersyteckiej NCAA te same zawodniczki mogą liczyć na pełne stypendia i wiele dodatkowych świadczeń.

 • Średnia pensja piłkarek waha się od kilku tysięcy euro do kilkudziesięciu tysięcy euro rocznie.
 • Najwyższe zarobki są w najbardziej prestiżowych ligach państw rozwiniętych.
 • Gwiazdy lig otrzymują kontrakty opiewające na znacznie wyższe kwoty.
 • W niektórych przypadkach opłacalniejsza może być gra w ligach semi-profesjonalnych.

Ile zarabiają najlepsze piłkarki na świecie?

Światowe gwiazdy piłki nożnej należą do najlepiej opłacanych sportowców na świecie, bez względu na płeć. Ile zarabia piłkarka z absolutnej czołówki? Rekordzistką pod względem zarobków jest Amerykanka Alex Morgan, która tylko w 2022 roku zarobiła około 18 milionów dolarów z wszystkich źródeł przychodów. Ogromną część tej kwoty stanowiły wpływy z kontraktów sponsorskich i reklamowych.

Tuż za nią plasuje się jej rodaczka Megan Rapinoe z dochodem rocznym około 17 milionów dolarów oraz Norweżka Ada Hegerberg, gwiazda Lyonu, której przychody w 2022 roku oszacowano na ok. 15 milionów. W pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających piłkarek znalazły się także inne reprezentantki USA, Anglii czy Kanady.

Oczywiście tak ogromne zarobki są udziałem tylko niełącznej garstki gwiazd, które zawdzięczają je nie tylko kontraktom z klubami, ale przede wszystkim intratnym umowom sponsorskim. Ile zarabia piłkarka należąca do światowej czołówki można uznać za wyjątkowe, niemniej zarobki gwiazd futbolu kobiecego stale rosną i zapewne będą w przyszłości coraz wyższe.

Zarobki piłkarek w reprezentacjach narodowych

Występy w reprezentacji narodowej są prestiżową sprawą, ale jak się przekłada na zarobki piłkarek? Wysokość pensji jest tu bardzo zróżnicowana i zależy od zamożności danego związku piłkarskiego oraz sukcesów drużyny narodowej. Liderkami jeśli chodzi o najwyższe zarobki reprezentantek są bez wątpienia Amerykanki, mistrzynie świata i olimpijskie z 2019 i 2021 roku.

Według szacunków każda z piłkarek reprezentacji USA otrzymała premię w wysokości około 400 tys. dolarów za zwycięstwo w Mistrzostwach Świata 2019. Dodatkowo reprezentantki mogą liczyć na stałe pensje od amerykańskiej federacji piłkarskiej, a także lukratywne kontrakty reklamowe. Mniej zamożne kraje z reguły oferują znacznie niższe stawki dla swoich kadrowiczek.

Na przykład angielskie reprezentantki za wygranie Mistrzostw Europy 2022 miały otrzymać premię w wysokości około 50 tys. euro, podczas gdy w Polsce nagrody dla piłkarek to raczej symboliczne kwoty. Tak czy inaczej, gra w reprezentacji daje szansę nie tylko na sportową sławę, ale często także na solidne przychody finansowe.

Jak zmienia się poziom zarobków piłkarek w ostatnich latach?

Futbol kobiecy przeżywa ostatnio prawdziwy renesans i zyskuje coraz większą popularność na świecie. Idzie za tym również wzrost zarobków najlepszych piłkarek, których pensje i przychody z roku na rok rosną. Wiąże się to z rosnącą komercjalizacją i zwiększonym zainteresowaniem mediów oraz sponsorów.

Według raportu FIFA, zarobki piłkarek we wszystkich najważniejszych ligach wzrosły średnio o około 30% w okresie 2017-2022. W przypadku największych gwiazd wzrost ten był jeszcze wyższy i sięgał nawet 100%. Rośnie też pula nagród dla reprezentacji narodowych – np. nagrody za zwycięstwo w Mistrzostwach Świata wzrosły z 4 mln dolarów w 2015 do 60 mln w 2023 roku.

 • Średnie zarobki piłkarek wzrosły o około 30% w ciągu ostatnich 5 lat.
 • Największe wzrosty odnotowały gwiazdy światowego futbolu kobiecego.
 • Rosną pule nagród dla zwycięzców najważniejszych turniejów reprezentacyjnych.
 • Wzrost zarobków idzie w parze z coraz większą popularnością dyscypliny.

Podsumowanie

Jak widzimy, zarobki piłkarek bardzo się różnią w zależności od klasy rozgrywkowej i poziomu sławy danej zawodniczki. Podczas gdy ile zarabiają piłkarze 1 ligi to najczęściej milionowe sumy rocznie, większość piłkarek musi zadowolić się znacznie skromniejszymi pensjami. Niemniej futbol kobiecy dynamicznie się rozwija, a wraz z nim rosną też zarobki gwiazd dyscypliny.

Warto jednak pamiętać, że dla zdecydowanej większości piłkarek uprawianie sportu wciąż nie jest źródłem bogactwa. Chociaż sytuacja stopniowo się zmienia, to prawdziwie wysokie dochody osiągają tylko światowe gwiazdy takie jak Alex Morgan czy Megan Rapinoe. Dla większości zawodniczek kluczowa jest sama miłość do piłki nożnej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Alessandro Matri: Jego najlepsze momenty w karierze i wpływ na drużyny
 2. Statystyki Ekstraklasy: Kto prowadzi w ligowych rankingach? Pełne dane
 3. Piast terminarz: Kiedy najbliższe mecze Piasta Gliwice? Pełny terminarz
 4. Girona skład: Kto gra w drużynie? Aktualne informacje o składzie zespołu
 5. Terminarz La Liga: Kiedy odbędą się najbliższe mecze w hiszpańskiej lidze?

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Mikołaj Bilik
Mikołaj Bilik

Nazywam się Mikołaj Bilik i jestem właścicielem oraz głównym redaktorem portalu o piłce nożnej. Z pasją do futbolu od najmłodszych lat, zdobyłem wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mi dostarczać rzetelne i aktualne informacje na temat Euro, lig europejskich oraz polskiej piłki nożnej. Moje artykuły są wynikiem dokładnych analiz, rozmów z ekspertami i śledzenia najnowszych wiadomości. Zawsze stawiam na wiarygodność, autentyczność i profesjonalizm, dbając o to, by czytelnicy otrzymywali najświeższe i najbardziej wartościowe informacje ze świata futbolu. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującego świata piłki nożnej!

Napisz komentarz

Polecane artykuły